نصرالله دشمن زیاری
نصرالله  دشمن زیاری
نام پدر: محمدعلی
محل تولد: بوشهر - دیلم - روستای کنارکوه
تاریخ تولد: 1344/06/01
محل شهادت: عدم وجود اطلاعات
تاریخ شهادت: 1361/09/04
گلزار شهید: گلزارشهدای دیلم
مزار شهید: عدم وجود اطلاعات
در اولین روز از آخرین ماه تابستان سال 1344 بالاخره انتظار تمام شد و نصرالله در روستای کنارکوه استان بوشهر به دنیا آمد. با بزرگ تر شدنش، بازی های کودکانه ی او به راه مدرسه ختم شد. اول مهرماه بوی کتاب و دفتر، او را سر ذوق مي آورد. اما او با تمام ذوقی که برای درس خواندن داشت، فقط توانست تا پنجم دبستان درس بخواند؛ چرا که مدرسه ی روستا، همین پنج کلاس را داشت و او به ناچار مجبور شد پس از اتمام کلاس پنجم به پدرش در امور کشاورزی کمک کند.
برایش محرم شور دیگری داشت. وقتی که در دسته های عزاداری می دید مداح می خواند:
" امشبی را شه دین در حرمش مهمان است
صبح فردا بدنش زیر سم اسبان است"
بی اختیار دلش از تمام دنیا کنده می شد و از همان لحظات بود که عشق به سالار شهیدان در او ریشه دواند.
جنگ شروع شده بود و او که در سرش عشق به جبهه موج می زد، با پسرعمه اش علی حسین در اواسط تیرماه سال 1361 تصمیم گرفتند بدون این که کسی بفهمد، با شناسنامه هایشان برای ثبت نام به سپاه پاسدارانِ بندر دیلم، بروند. نصرالله 17 ساله می دانست اگر حرفی از این موضوع به میان آورد، خانواده اش به هزار دلیل، او را از رفتن منع می کنند.
بالاخره در روز بيست و چهارم شهريور ماه 1361 بدون این که به خانواده هایشان اطلاع بدهند، از مقابل بسیج سپاه پاسداران بندر دیلم به جبهه اعزام شدند. شرهانی محلّ خدمت آن ها بود. دو سه روز آخر مأموریتشان بود که عملیات محرم شروع شد. مسئولیت معاون دسته را به او سپردند و همین عملیات هم پلی شد برای رسیدن او به خدا.
پس از اتمام عملیات، هیچ نشانی از او به جای نماند. پسرعمه اش نتوانست هیچ خبری از او پیدا کند و این بی خبری 12 سال طول کشید و بالاخره آمد و خستگی انتظار 12 ساله ی مادر را پایان بخشید و از آن قامت رشید که آن روز از مادر خداحافظی کرده بود، فقط چند تکه استخوان بر جای مانده بود و مادر، دلاورمرد 17 ساله اش را که در چهارم آذر ماه 1361 به شهادت رسيده بود به خاک سرد سپرد تا عطر حضورش گلزار شهدای بندر دیلم را زینت بخشد.
گفتنی های شما

به عنوان مثال: 1234567-0912

captcha