علی محمودی
علی  محمودی
نام پدر: رضاقلی
محل تولد: خراسان - نیشابور - روستای اینچگان
تاریخ تولد: 1339/01/19
محل شهادت: تنگه ی نبئه-بستان
تاریخ شهادت: 1361/01/15
گلزار شهید: گلزارشهدای نیشابور
مزار شهید: عدم وجود اطلاعات
علی محمودی فرزند رضاقلی در تاریخ 19 فروردین 1339 در روستای اینچگان از توابع بخش سرولایت شهرستان نیشابور در یک خانواده ی مذهبی به دنیا آمد.
پدرش او را در سنّ شش سالگی به مکتب فرستاد. او فراگیری قرآن را بر هر درس دیگری مقدم می دانست. تحصیلات ابتدایی را در روستای سلطان میدان گذراند. برادر معلمش او را با خود به این روستا برده بود. پس از اتمام دوران ابتدایی، در مهرماه سال 1350 در مدرسه ی راهنمایی روستای چکنه، مرکز بخش سرولایت ثبت نام نمود و به تحصیل پرداخت.
پدرش در سال 1351 فوت کرد. برادرش که نسبت به وی احساس مسئولیت می کرد، محل کار خود را از روستای سلطان میدان به روستای چکنه تغییر داد تا مستقیماً سرپرستی او را به عهده بگیرد. علی در خردادماه سال 1353 تحصیلات راهنمایی را با موفقیت به پایان رسانید. سپس در هنرستانی نزدیک جاده ی وکیل آباد شهر مشهد در رشته ی جامع _ که پس از یک سال به دو رشته ی ریاضی فیزیک و علوم تجربی تقسیم شد _ به تحصیل پرداخت و در خردادماه سال 1357 در رشته ی علوم تجربی دیپلم گرفت. علی در شهریورماه سال 1357 در کنکور [دانشگاه] تربیت معلم شرکت کرد. وی پس از قبولی در رشته ی حرفه و فن، در مرکز تربیت معلم شهر مشهد مشغول تحصیل شد؛ اما این مرکز پس از دو ماه مانند سایر مراکز آموزشی اعتصاب نمود و تعطیل شد. او پس از تعطیلی مرکز تربیت معلم، به روستای چکنه برگشت. او بیشتر وقت خود را صرف برنامه های انقلابی می کرد. وی لااقل هفته ای یک بار به شهر مشهد می رفت و اعلامیه های امام خمینی (ره) را به روستا می برد و توزیع می نمود. او در این زمینه با معلم دوران راهنمایی خود آقای باباخان پاسبان و برادرش فعالانه همکاری می کرد. وی شب ها بر روی در و دیوار روستا شعار می نوشت. حتی او چندین مرتبه از طرف پاسگاه تحت تعقیب قرار گرفته بود؛ ولی هیچ گونه هراسی به دل راه نمی داد.
در شب 19 دی ماه 1357 در محل روستای چکنه، آقای باباخان پاسبان به دست نیروهای ضدانقلاب به شهادت رسید. شهادت وی تأثیر زیادی بر علی محمودی که علاقه ی زیادی به او داشت و بین آن دو دوستی عمیقی ایجاد شده بود، گذاشت. البته نیروی ضدانقلاب قصد کشتن علی و برادرش را نیز داشتند که موفق به این کار نشدند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مجدداً وارد مرکز تربیت معلم شهر مشهد شد. پس از مدتی با بسته شدن دانشگاه ها، مرکز تربیت معلم نیز به مدت یک سال تعطیل گردید. ولی وی در اسفندماه سال 1360 موفق به اخذ مدرک فوق دیپلم شد. او در زمان تحصیل در مرکز تربیت معلم در مقابل ضدانقلابیون به فعالیت می پرداخت.
وی در 17 اسفند 1360 از طریق جهادسازندگی شهر مشهد با عده ای از دانشجویان همکلاسی اش به صورت داوطلبانه به جبهه اعزام گردید. وظیفه ی آنان فعالیت در پشت جبهه بود ولی او با استفاده از کارت عضویت بسیج به عنوان تیربارچی به تنگه ی چزابه اعزام شد. او در دفع چندین پاتک نیروهای عراقی نقش داشت و در 14 فروردین 1361 عده ای از آن ها را به هلاکت رسانید. سرانجام علی محمودی در ساعت پنج صبح 15 فروردین 1361 در تنگه ی نبئه (بستان) هنگامی که سر خود را از پشت تیربار بلند می کرد،از ناحیه ی صورت مورد اصابت گلوله ی تک تیرانداز دشمن قرار گرفت و در سنّ 22 سالگی به شهادت رسید.
پیکر این شهید در شهرستان نیشابور به خاک سپرده شد.
گفتنی های شما

به عنوان مثال: 1234567-0912

captcha