غلام علی ترابی همت آبادی
غلام علی  ترابی همت آبادی
نام پدر: عباس علی
محل تولد: خراسان - باخزر - روستای همت آباد
تاریخ تولد: 1337/01/02
محل شهادت: مریوان
تاریخ شهادت: 1364/12/05
گلزار شهید: گلزار شهدای مشهد
مزار شهید: عدم وجود اطلاعات
غلام علی ترابی همت آبادی؛ اولین فرزند عباس علی و خانم مریم سیدالحسینی، در دوم فروردین ماه سال 1337 در روستای همت آباد از توابع باخرز متولد شد. دوران کودکی را در خانواده ای روحانی و باایمان در روستا سپری و تحصیلات ابتدایی را هم در همان جا آغاز کرد. غلام علی علاوه بر تحصیل در مدرسه، نزد پدر و مادر خود قرائت قرآن را آموخت. هنوز تحصیلات ابتدایی را به پایان نرسانده بود که خانواده اش به علت وضعیت اقتصادی در روستاها، مجبور شدند به شهر کوچ کنند.
او تحصیلات ابتدایی را در مشهد به پایان رساند و پس از آن به علت علاقه ی زیاد به علوم حوزوی و دینی، به مدرسه علمیه ی حسن قلی خان رفت. غلام علی، به همراه تحصیل در حوزه علمیه در مغازه خیاطی (پیراهن دوزی) مشغول به کار شد. در مدت زمان کوتاهی با شرکت در جلسات مذهبی و استفاده از محضر اساتید بزرگ قرآن در تجوید و ترتیل قرآن سرآمد شد.
به خاطر علاقه به نشر قرآن، اقدام به تشکیل کلاس های آموزش قرآن برای نوجوانان و علاقمندان کرد. او در جلسات و هیأت های مذهبی شرکت و دیگران را نیز تشویق می کرد. با اوج گیری فعالیت های انقلابی و سیاسی علیه رژیم پهلوی، او نیز مخفیانه اعلامیه های امام را چاپ و تکثیر می نمود. شب ها به خیابان ها می برد و در منازل می انداخت و یا به دیوارها نصب می کرد. چندین بار مورد تعقیب ساواک قرار گرفت ولی خوشبختانه موفق به فرار شد.
ترابی در 24 سالگی با دخترخاله اش؛ خانم بی بی صغری علوی ازدواج کرد. مدت زندگی مشترک آنان 10 سال بود و حاصل این ازدواج سه فرزند دختر است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه به دستور امام خمینی قدس سره، غلام علی وارد سپاه شد. در ابتدا مشغول آموزش نظامی در پادگان کوهسنگی شد و سپس در اعزام نیرو در پادگان نخریسی خدمت کرد و مدتی در طرح و عملیات فعالیت داشت.
با آغاز فتنه ی گروهک ها و ضدانقلابیون غلام علی ترابی سرسختانه با آنان مبارزه می کرد. او در خاموش کردن فتنه و درگیری جنوب خراسان و قائنات درگیری های شمال و گنبد و درگیری های کردستان به همراه سرداران بزرگ و دلاورانی چون شهید محمود کاوه، شهیدان ابراهیمی، مجیدی و حسینی محراب، به عنوان فرمانده یگان و گردان مشغول خدمت بود.
با آغاز جنگ تحمیلی او نیز همانند دیگر جوانان ایران زمین به سوی جبهه های حق شتافت و در لشکر ویژه شهدا؛ تیپ جوادالائمه (ع) و یگان دریایی لشکر5 نصر مشغول خدمت شد. او فرمانده ی گردان امام محمدتقی (ع)بود. در عملیات های رمضان، خیبر، بدر، والفجر8 و 9 چندین عملیات شناسایی و نفوذی شرکت داشت.
او با این که فرمانده بود اما ساده لباس می پوشید و مغرور نمی شد. با رزمندگان با مهربانی برخورد می کرد. از آن جایی که غلام علی ترابی، علاقه وافری به قرآن داشتند، در مسابقات قرآن در سال 1363 در اهواز شرکت کرد و نفر اول شد، و به عنوان جایزه قهرمانی به مکه مکرمه مشرف شد. ترابی مداح اهل بیت بود. هم اکنون بسیاری از مداحی ها و صوت قرآن وی در صدا و سیما و خانه ی شهید موجود است. سرانجام غلام علی ترابی در 5 اسفند ماه 1364 بر اثر اصابت ترکش به سر و صورت در مریوان طی عملیات والفجر9 در سن 27 سالگی به شهادت رسید.
پیکر پاکش را پس از تشییع در گلزار شهدای مشهد به خاک سپردند.
گفتنی های شما

به عنوان مثال: 1234567-0912

captcha