جواد سنگ تراش مقدم
جواد  سنگ تراش مقدم
نام پدر: محمدعلی
محل تولد: خراسان - مشهد
تاریخ تولد: 1339/01/09
محل شهادت: دزفول
تاریخ شهادت: 1360/07/17
گلزار شهید: بهشت رضا مشهد
مزار شهید: عدم وجود اطلاعات
جواد سنگ تراش مقدم فرزند محمدعلی در تاریخ نهم فروردين ماه 1339 در خانواده ای مذهبی و در شهر مشهد به دنیا آمد. .
پس از سپری کردن دوران کودکی به دبستان رفت. بعد از آن وارد مدرسه ی راهنمایی شد. او در این ایام کم کم ماهیت رژیم پهلوی را شناخت؛ لذا از همان آغاز سعی کرد که با افرادی آگاه به مسایل دینی و مذهبی ارتباط برقرار کند و در جلسات آن ها شرکت نماید. با اتمام دوره ی راهنمایی به دبیرستان فردوسی شهر مشهد وارد شد. وی که جوانی تشنه ی حقیقت بود، به مقابله با قوانین طاغوتی و ضوابط بی محتوای دبیرستان پرداخت. او بارها به واسطه ی اعتراضاتش نسبت به نظام حاکم بر آموزش و پرورش، از کلاس درس محروم شد اما بالاخره موفق به گرفتن دیپلم گردید.
جواد از سال های 1354 تا 1356 فعالیت های ضد رژیم خود را شدت بخشید. او سعی می کرد با کسانی که هم فکرش بودند، تماس های تشکیلاتی برقرار کند. در اوج گیری فعالیت های انقلابی، فعالانه وارد صحنه شد و در کلیه ی مراحل مبارزات و راهپیمایی ها شرکت می کرد؛ در عین حال از پرورش و رشد فکری خود نیز غافل نبود.
وی با شرکت در جلسات دینی و سیاسی سعی در شناخت مکتب و روش های مبارزاتی بر پایه ی بینش اسلامی داشت. جواد با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جهادسازندگی به عنوان نیروی مردمی در کمیته ی فرهنگی این نهاد به فعالیت مشغول شد. او به یکی از محروم ترین و دورافتاده ترین مناطق، یعنی روستاهای سرخس رفت. وی در جهت خدمت به سازندگی و رشد فرهنگی مردم آن منطقه تلاش می کرد. او نمی توانست ظلم و تعدی مالکین و سودجویان را علیه روستاییان تحمل نماید؛ لذا به شدت به مقابله با خوانین و فئودال ها پرداخت تا آن جا که توسط یکی از مالکین بزرگ منطقه تهدید به قتل گردید.
در این زمان جواد جهت انجام خدمت زیر پرچم وارد ارتش شد. او دوره ی تعلیماتی را در کرمان گذراند. سپس برای انجام مأموریت به کردستان اعزام گردید و در آن جا به مبارزه با ضدانقلابیون پرداخت. پس از نه ماه خدمت در کردستان راهی جنوب شد. سرانجام مقدم در تاریخ هفدهم مهر ماه 1360 مصادف با عید سعید قربان در منطقه ی دزفول به وسیله ی گلوله در سنّ 21 سالگی به شهادت رسید.
پیکر شهید جواد سنگتراش مقدم در بهشت رضا(ع) شهر مشهد به خاک سپرده شد.
گفتنی های شما

به عنوان مثال: 1234567-0912

captcha