سیدابراهیم فقیهی
سیدابراهیم فقیهی
نام پدر: عدم وجود اطلاعات
محل تولد: فارس - نی ریز
تاریخ تولد: 1326
محل شهادت: دانشگاه شیراز
تاریخ شهادت: 1360/07/17
گلزار شهید: عدم وجود اطلاعات
مزار شهید: عدم وجود اطلاعات
سید ابراهیم فقیهی در سال 1326 در شهرستان نیریز استان فارس دیده به جهان گشود. او فرزندی از سلاله ی طه بود، که در فضای معنوی و آکنده از معنویت پرورش یافت. در سنین خردسالی قرائت کلام الله مجید را فراگرفت و در سن 7 سالگی به مدرسه رفت و تحصیلاتش را تا پایان مقطع دبیرستان در رشته ی علوم تجربی ادامه داد . سپس جهت طی خدمت نظام وظیفه به شهرستان ساوه اعزام شد. اما در آن جا به فعالیت های سیاسی روی آورد و بارها مورد تعقیب و شکنجه ی رژیم قرار گرفت. سید با اتمام خدمت به دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه یافت و هم زمان با تأسیس انجمن اسلامی دانشگاه فعالیت های انقلابی را گسترش داد. تا آن جا که جزو ارکان اساسی جهاد دانشگاهی محسوب می شد. او هم چنین در راه اندازی و تشکیل شورای برنامه ریزی و نظارت بر امور بهداشت و درمان استان فارس تلاشی پیگیر داشت.
در سال 1348 بعد از انفجار در خوابگاه دانشجویان و شهادت سه تن از دانشجویان به جرم رهبری تظاهرات دانشجویی، دستگیر و مورد شکنجه قرار گرفت. یک بار نیز به علت مبارزه با رژیم شش ماه از دانشگاه اخراج شد. فقیهی اغلب با آیت الله دستغیب و آیت الله محلاتی در تماس بود. با شروع جنگ نخستین گروه امداد پزشکی در خوزستان را تشکیل داد و خود نیز به همراه دیگر هم رزمانش به اهواز عزیمت کرد. تشکیل کمیته ی کمک به عشایر، تشکیل جامعه ی اسلامی تقوا، راه اندازی انجمن اسلامی پزشکان، راه اندازی و تشکیل صندوق قرض الحسنه ی « اندوخته های خاتم (ص)» ،تأسیس شرکت تعاونی در شهرستان نی ریز و چاپ نشریه ای در ساوه از اقدامات دیگر فقیهی بود.
دکتر سید ابراهیم فقیهی سرانجام در روز هفدهم مهرماه سال 1360 در دانشگاه شیراز توسط منافقین مورد سوء قصد قرار گرفت و در 34 سالگی به عرش اعلی پر گشود.
ردپای نور


چقدر حرف دلش رنگ نور و قرآن داشت و لحظه لحظه‌ی او بوی عشق و ایمان داشت

نام عملیات تاریخ عملیات مسئولیت شهید
گفتنی های شما

به عنوان مثال: 1234567-0912

captcha